Koberce, postele a sedací soupravy jsou živnou půdou pro řadu mikroorganismů, především pro roztoče. Jsou to malincí členovci řádu pavoukovců, jejichž velikost řádově odpovídá desetinám milimetru. Pouhým okem jsou takřka neviditelní, jejich škaredý vzhled zaznamenáte teprve pod mikroskopem. Tito neposední tvorové se živí odumřelou lidskou tkání, většinou jde o odpadlé šupinky kůže z povrchu našeho těla, kožní maz a zbytky potu. Roztočům vyhovuje především stabilní teplota vzduchu, která je po celý rok v obyvatelných místnostech zajištěna vytápěním, proto se tu mohou nekontrolovaně množit.
Matrace a sedací soupravy
Jednou za čas se vyplatí provést hloubkové čištění veškerých ploch, kde spíme, a kam usedáme. Čištění drobných skvrn nebo nečistot způsobených prachem a vlhkostí snadno zvládneme svépomocí, ale to zasáhne pouze povrch látek nebo výstelky. Roztoči totiž pronikají hluboko do výplně PUR pěny, je zde dostatek volného prostoru. Jsou to živí tvorové, kteří také vylučují odpadní látky ze svého tělíčka ve formě výkalů a ty jsou pak zdrojem různých alergií a dalších zdravotních problémů. A jestliže jim dopřejeme dostatek vlhkosti a tepla, množí se až několikanásobně rychleji. Pokud tedy ležíme polonazí v posteli, válíme se po sedací soupravě a našlapujeme bosými chodidly po koberci, vytváříme roztočům podmínky, jaké mají tropické rostliny v deštném pralese.
Onemocnění způsobené roztoči
Dostatečné množství roztočího trusu může vyvolat i u lidí relativně zdravých v případě větší únavy nebo vyčerpání organismu poměrně silnou alergickou reakci, která se projeví zánětem dýchacích cest, především průdušek. Onemocnění může přejít i do chronické formy a může přispět i ke vzniku astmatického záchvatu. Někteří lidé na tyto nečistoty dokonce reagují chronickým atopickým ekzémem.